16 Ιανουαρίου 2020 - Το μοιρολόι της Ληγορούς
![](/nsite/article_files/images/leon.jpg)
Το μοιρολόι της "Ληγορούς" αφορά σε ένα φονικό που συνέβει περί το 1830 στη μέσα Μάνη. Θεωρείται σήμερα από τα πιο σημαντικά μοιρολόγια που έχουν ειπωθεί.
Θα συζητηθεί η εξέλιξη της ιστορίας και θα ακολουθήσει απαγγελία και συζήτηση.
Ο Λεωνίδας Μιχαλάκος θα αναφερθεί στο πως το βίωσε από νέος. Σύμφωνα με τον ίδιο, ίσως η δυναμική του συγκεκριμένου μοιρολογιού να είναι και η αφορμή που σήμερα δουλεύει πάνω στα ποιήματα!
Περιορισμένες θέσεις
Λεπτομέρειες και κρατήσεις: https://katakouzenos.gr/omilia-toy-kallitechni-leonida-michalakoy/
To μοιρολόι της Ληγορούς (Παλαιόν Μανιάτικο Μοιρολόι του Δικαιωμού) υπό του Δικαίου Β. Βαγιακάκου έχει καταγραφεί στην Επετηρίδα του Λαογραφικού Αρχείου (1955-1957 τεύχος 9-10 σελ.39)
και είναι διαθέσιμο στο σύνδεσμο: http://www.kentrolaografias.gr/sites/default/files/Annual/ep_9_10w.pdf